Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Přibylo bezbariérových spojů pro vozíčkáře Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Monday, February 08, 2010 11:37:19 AM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
České dráhy v novém jízdním řádu opět zásadním způsobem zlepšily cestování vozíčkářů a dalších osob se sníženou pohyblivostí. Na české tratě tak nově vyjíždí každý den o 658 bezbariérových spojů více než loni. Celkem tak nese označení bezbariérovosti již 2 122 vlaků. To je přibližně 28 % spojů, které České dráhy denně vypravují. Díky dodávce dalších nízkopodlažních souprav především typu Regionova a CityElefant byl významně rozšířen počet přístupných vlaků se symbolem bezbariérovosti. „V Jízdním řádu 2010 se nám podařilo rozšířit počet pro vozíčkáře přístupných spojů o 45 % na 2 122 vlaků denně, což je přibližně 28 % všech námi denně vypravených spojů,“ říká ředitelka odboru provozu osobní dopravy Luďka Hnulíková.


České dráhy tak provozují bezbariérové spoje na podstatné většině rychlíkových tratích a nyní i na velkém množství regionálních drah. „Jako příklad bych uvedla osobní vlaky na tratích z Děčína do Rumburku nebo České Lípy a Liberce, z České Třebové do Zábřehu na Moravě nebo z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.Díky novým CityElefantům se zkvalitňuje také rozsah bezbariérové dopravy v Moravskoslezském kraji mezi Opavou, Ostravou a Českým Těšínem,“ upřesňuje Luďka Hnulíkováka. „Ve spolupráci se zahraničními dráhami pak přepravíme vozíčkáře např. do Popradu, Košic, Bratislavy, Budapešti, Vídně, Berlína nebo Hamburku.“Z celkového počtu bezbariérových spojů je jich 269 dálkových, kam patří jak běžné rychlíky, tak vlaky InterCity, EuroCity nebo SC Pendolino. Pro tyto spoje využívají České dráhy především bezbariérové osobní vagóny z konce 80. let a u motorových rychlíků nově modernizované řídící vozy. V mezistátních vlacích jsou zařazeny také zahraniční bezbariérové vozy a pro cestování vozíčkářů je uzpůsobena i souprava Pendolino.V regionální dopravě je symbolem bezbariérovosti označeno celkem 1 853 vlaků. Tyto vlaky jsou nejčastěji obsluhovány moderními elektrickými soupravami CityElefant a motorovými jednotkami Regionova. Jejich dostupnost v některých zastávkách může být ale ovlivněna stavem infrastruktury, hlavně nástupišť, které jsou ve správě státní organizace SŽDC.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->


České dráhy patří mezi přední dopravce v Česku při odstraňování bariér pro cestování vozíčkářů. Jako zřejmě první dopravce v bývalém Československu uvedly do provozu speciální bezbariérová vozidla, a to ještě před rokem 1989. První informace o síti bezbariérových spojů se objevila v jízdním řádu 1991/92 a zahrnovala pouhých 16 dálkových vlaků. Doba nutná pro objednání přepravy byla tehdy nejméně 7 dní.
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.037 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.