Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Nový cyklus dokumentů o poruchách příjmu potravy Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Thursday, March 06, 2014 6:26:32 PM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
Nový cyklus dokumentů o poruchách příjmu potravy
Ostatní diagnozy

V moderní společnosti přibývá lidí, kteří trpí poruchami příjmu potravy, nejčastěji mentální anorexií a mentální bulimií. Podle letního průzkumu společnosti Dermacol a Občanského sdružení Anabell, které se jako jediná nestátní nezisková organizace v Česku tomuto problému komplexně věnuje, má osobní zkušenost s některou z poruch příjmu potravy 15 % dotazovaných (odpovídalo téměř 3 000 respondentů). Na otázku, jestli znají někoho ve svém okolí, kdo trpí touto vážnou poruchou, pak kladně odpovědělo dokonce 61 % dotazovaných. Často je navíc nemoc pozdě rozpoznána, protože praktičtí lékaři i široká veřejnost mají o této problematice jen velmi obecné povědomí.


Obecně prospěšná společnost Anabell tak v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost ve Zlínském kraji vytvořila pětidílný dokumentární cyklus s názvem Jídlo jako nemoc? Ten poruchy příjmu potravy přiblíží z několika pohledů. „Například první díl jsme pojmenovali Fatálně štíhlá a řeší se v něm dnes často zmiňovaná rovnice, že úspěšná rovná se štíhlá,“ sdělil režisér dokumentu Petr Sladký. V pěti půlhodinových částech vystupuje zhruba desítka odborníků – psychologové, nutriční specialisté, psychoterapeuti – dále fotograf, modelka a také samotní lidé, kteří s poruchami příjmu potravy bojovali nebo stále bojují. „Velmi silné je třeba vyprávění slepého a rozvedeného otce, který dlouho nemohl zjistit, že jeho dcera trpí těmito problémy. V dalším případě se zase jedna námi oslovená klientka sebepoškozovala a její přítel to nafotil, takže v dokumentu jsou autentické záběry, jak se řeže. Drastický příběh pak vypráví jedna paní doktorka, jež zmiňuje svou klientku, která si brala tolik projímadel, až potratila. Nechceme z dokumentu v žádném případě dělat bulvár, ale také nechceme nic zastírat a zlehčovat,“ doplnil režisér Sladký.


Primárně byl dokument natočen pro zdravotní sestry a nutriční poradce Zlínského kraje. „Jednotlivé filmy mají zdravotnickým pracovníkům výstižně přiblížit kontext mentální anorexie a mentální bulimie, tak jak se s těmito nemocemi a především klienty mohou setkávat na svých pracovištích. Cílem je nejen vzdělávání v této oblasti, ale také jistá destigmatizace těchto nemocí a přiblížení vnitřního napětí a potíží klientů, kteří, jak známo, o svých problémech se stravováním jen velmi obtížně hovoří,“ vysvětlila Jana Sladká Ševčíková, ředitelka Občanského sdružení Anabell, jež se poruchám příjmu potravy intenzivně věnuje.


Poprvé byl celý cyklus promítnut 22. listopadu ve Zlíně odborné veřejnosti, časem jej budou moci zhlédnout ostatní lidé i na jiných místech. „Později pak chceme celý cyklus nabídnout některé z televizních stanic a kabelových televizí nebo ve formě DVD poskytnout vysokým školám v rámci vzdělávání pracovníků pomáhajících profesí. Určitě budeme mít zájem ucházet se i o účast na některém z televizních dokumentárních festivalů. Na DVD bude také k dispozici na našich pracovištích v Brně, Ostravě a Praze pro klienty, respektive spíše pro jejich rodiny a přátele k pochopení nemoci,“ uzavřela ředitelka sdružení Anabell Jana Sladká Ševčíková.


Zdroj: Dagmar Kulaviaková, Občanské sdružení Anabell, www.anabell.cz
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.143 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.