Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Skončí diskriminace neslyšících? Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Tuesday, November 10, 2009 3:31:05 PM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
Představení simultánního přepisu mluvené řeči při soudním jednání je jedním z hlavních cílů semináře Neslyšící občané před českými soudy, který se uskuteční ve středu 11. listopadu na Městském soudě v Praze. Nová služba odstraní výraznou diskriminaci neslyšících osob. Ti účastníci soudního jednání se sluchovým postižením, kteří nekomunikují znakovým jazykem, byli až dosud odkázáni jen na odezírání. To je však nespolehlivé, protože neslyšící lidé mohou jen odhadovat, co kdo říká, ale nemají jistotu. Nemožnost plně rozumět průběhu jednání a hájit svá práva a zájmy pro ně může mít při soudním řízení fatální důsledky.
Pro tyto osoby se jeví jako optimální řešení převod mluvené řeči do písemné podoby v reálném čase, který představuje jeden z deseti komunikačních systémů, mezi nimiž si mohou neslyšící a hluchoslepé osoby vybírat podle své potřeby na základě zákona č. 155/1998 Sb., ve znění zákona č. 384/2008 Sb. Zákon však nabyl účinnosti teprve 20. října 2008 a o jeho existenci dosud nevědí mnozí neslyšící ani někteří soudci, jak ukázaly praktické poznatky České unie neslyšících.

Pražská organizace ČUN se totiž zatím jako jediná zabývá přepisem mluvené řeči, uskutečnila již více než 60 přepisů na akcích nejrůznějšího druhu, mezi nimi i šestkrát při soudním jednání.

Přepis vypadá tak, že mluvené slovo přepisuje vyškolený přepisovatel/ka na počítači a záznam se ihned promítá na plátno, takže jej mohou sledovat všichni přítomní. V případě malé skupinky či jednotlivce (například právě u soudu) mohou neslyšící vidět přepis přímo na notebooku přepisovatele. Kromě technických předpokladů (počítač, projektor, plátno) vyžaduje přepis písaře ovládajícího rychlé psaní a seznámeného se základními pravidly přepisu. Podrobněji jsou tato pravidla popsána na webu projektu na adrese www.prepis.cz, kde jsou i základní informace o všech uskutečněných přepisech.

Poznatky z projektu ukázaly, že nejnaléhavější je potřeba zavedení přepisu u soudních jednání. Proto Česká unie neslyšících připravila s občanským sdružením Zákazníci české justice a ve spolupráci s Městským soudem v Praze, Soudcovskou unií, Komorou soudních tlumočníků ČR a Českou komorou tlumočníků znakového jazyka seminář, který by měl přispět k navázání spolupráce mezi neslyšícími občany a justičními institucemi a k hledání možností, jak pomoci nejzranitelnějším účastníkům soudních řízení kompenzovat jejich handikep tak, aby zároveň bylo soudní jednání co nejméně narušováno.

Účast na semináři, který se koná 11. listopadu od 14 hodin na Městském soudu v Praze, Spálená 2, je zdarma. Podmínkou je pouze registrace na www.ejustice.cz, kde je zveřejněn i podrobný program semináře.
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.042 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.