Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Neslyšícím pomáhá přepis mluvené řeči Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Wednesday, July 08, 2009 4:17:37 PM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
Převod mluvené řeči do písemné podoby v reálném čase představuje jeden z deseti komunikačních systémů, mezi nimiž si mohou neslyšící a hluchoslepé osoby vybírat podle své potřeby na základě zákona č. 155/1998 Sb., ve znění zákona č. 384/2008 Sb. Zákon nabyl účinnosti teprve 20. října minulého roku, a třebaže v řadě zemí již představuje přepis mluvené řeči běžně nabízenou službu, v České republice zatím na tento způsob komunikace nejsou zvyklí ani sami neslyšící, natož organizátoři akcí, na kterých je třeba zajistit pro osoby se sluchovým postižením asistenci při komunikaci.

Přitom jde o poměrně prostou záležitost – mluvené slovo přepisuje přepisovatel/ka na počítači a záznam se ihned promítá na plátno, takže jej mohou sledovat všichni přítomní. V případě malé skupinky či jednotlivce (například u soudu) mohou neslyšící vidět přepis přímo na notebooku přepisovatele. Kromě technických předpokladů (počítač, projektor, plátno) vyžaduje přepis písaře ovládajícího rychlé psaní a seznámeného se základními pravidly přepisu. Podrobněji jsou tato pravidla popsána na webu projektu na adrese www.prepis.cun.cz , kde je i popis všech dosud uskutečněných přepisů.

„Díky grantu jsme mohli přepis vyzkoušet už na nejrůznějších typech akcí. Seznámili jsme s tímto komunikačním systémem také organizace neslyšících v Ostravě, Brně, Olomouci, Kroměříži, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci a Plzni. Největší publikum jsme měli na předávání výročních cen Mosty v Karlových Varech, kde bylo přes 600 účastníků. Velký ohlas měl přepis také na květnové abilympiádě v Pardubicích, přepisovali jsme na Společenském plese neslyšících, na přehlídkách Mluvící ruce a Otevřeno. Přepis posloužil i účastníkům mezinárodního semináře Evropské unie neslyšících, který se konal v Praze. Obzvlášť ocenily neslyšící účastnice přepis soudního jednání; u soudu jsme přepisovali již třikrát – v Praze, Liberci a Pardubicích,” konstatuje předseda pražské oblastní organizace Martin Novák a dodává: „Získané cenné zkušenosti bychom rádi využili během projektu Přepis mluvené řeči jako podpora pro uplatnění osob se sluchovým postižením na trhu práce, který připravujeme pro operační program Praha – Adaptabilita.“

Pokud projekt uspěje, umožnil by lidem se sluchovým postižením, kteří nepoužívají znakový jazyk, ale ovládají češtinu, aby se mohli stát příjemci poradenských a vzdělávacích aktivit Agentury profesního poradenství pro Neslyšící zaměřených na uplatnění osob se sluchovým postižením na trhu práce. Dosavadní projekty a aktivity APPN se týkaly téměř výhradně jen klientů používajících pro komunikaci znakový jazyk. Přitom pro mnohem početnější skupinu lidí se sluchovým postižením, kteří znakový jazyk neovládají, je vhodným komunikačním prostředkem převod mluvené řeči do písemné podoby v reálném čase.

Aby zjistila zájem neslyšících osob o takový projekt a získala na jeho podporu další argumenty, připravila ČUN dotazník, který se nachází na adrese www.prepis.cun.cz/dotaznik-simultanni-prepis
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.036 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.